V polské Gdyni sbírali fotografové zkušenosti i úspěchy
Gdyně/Ústí n. O. – Čtvrtmilionové město Gdyně na severu Polska bylo dějištěm IV. mezinárodního bienále fotografie uměleckých škol. Mezinárodní zkušenosti zde sbírala také orlickoústecká Střední škola uměleckoprůmyslová, konkrétně studenti oboru Užitá fotografie a média. Jejich premiérová účast na soutěži, jejímž tématem byla letos „Zóna indetity 2015“, skončila nad očekávání dobře.
Téměř pět set účastníků
Velký mezinárodní podnik se koná díky podpoře polského ministerstva kultury a jejím pořadatelem je Zespol szkol plastycznych v Gdyni, umělecká škola s mnohaletou tradicí. Téměř pět set přihlášených ze 36 polských a 14 zahraničních škol z Česka, Slovenska a Litvy dokládá vysoký zájem o tuto soutěž. „Na výběrovou výstavu se dostalo pouze šedesát čtyři nejlepších studentů, a tak nás může těšit, že jsou mezi nimi i dva naši zástupci,“ okomentovala verdikt mezinárodní poroty vedoucí oboru Užitá fotografie a média orlickoústecké SŠUP Martina Novozámská, která se páteční vernisáže v Gdyni zúčastnila. Právě pod jejím vedením dvojice oceněných souborů vznikala.
Z ústeckých fotografů se dokázali prosadit nyní již úspěšný absolvent Jiří Procházka (soubor Uchycen) a studentka letošního maturitního ročníku Kateřina Korečková (soubor Threat to myself). „Kateřina se navíc dostala do výběrového katalogu čtrnácti nejlepších prací, který byl k výstavě vydán,“ zmínila další z dílčích úspěchů Martina Novozámská a dále uvedla: „Jistě potěšující je, že práce našich studentů, přestože obor fotografie je na naší škole velmi krátkou dobu, obstojí v poměrně široké konkurenci škol s mnohem větší tradicí a prostředky.“
Otevřené dveře ke spolupráci
Na adresu pořádající polské školy pak vedoucí mladých fotografů orlickoústecké „umprumky“ nešetřila slovy chvály. Zaujal ji mimo jiné krásný výstavní prostor, který je přímo v areálu gdyňské školy a ve kterém se kromě pravidelných výstav studentských prací konají i výstavy významných umělců z různých oborů. Podle Martiny Novozámské se navíc rýsuje možnost další spolupráce. „Je potřeba vyzdvihnout pohostinnost polských kolegů, nadšení při prohlídce školy a především otevřené dveře k možné spolupráci, například formou workshopů nebo výměny studentů oboru fotografie,“ dodala ještě.
Fotografové střední školy uměleckoprůmyslové představí veřejnosti svou nejnovější tvorbu v předvánočním čase. Jak už se stalo tradicí, v prostorách Malé scény budou pořádat Den oboru Užitá fotografie a média.