DVOUDENNÍ VÝLET DO POLSKA SE VYDAŘIL
Na přelomu října a listopadu absolvovala početná skupina 3. a 4. ročníků umprumky dvoudenní zájezd do Polska. V pondělí a úterý pak stihli studenti navštívit řadu pamětihodností, úzce spjatých se staršími i moderními dějinami. „Začali jsme návštěvou solných dolů Wieliczka, kde jsme prošli tříkilometrovou trasu plnou kaplí, jezírek a soch. S většinou studentů jsme si ověřili intenzivní slanou chuť stěn,“ podotýká vedoucí výpravy, vyučující anglického jazyka Michaela Krčálová, a doplňuje: „Polovina studentů měla výklad v angličtině a podle reakcí bylo zřejmé, že se orientují, což mě potěšilo.“ Večer pak prožila ústecká výprava v historickém Krakově, kde absolvovala prohlídku hlavního náměstí a přilehlých uliček.
V jednom z nejvýznamnějších polských měst program výletu pokračoval, vedle návštěvy církevních památek nemohla chybět ani jedna z vůbec nejvýznamnějších polských památek – hrad Wawel. „Viděli jsme i draka, který v pravidelných intervalech chrlí oheň. Podle legendy byl zabit rytířem Krakem, jenž pak založil město Krakov,“ zmiňuje zajímavost Michaela Krčálová.
Silným a emotivním zážitkem pak pro studenty i pedagogy byla návštěva nechvalně proslulých koncentračních táborů v Osvětimi a Březince. Tam ostatně zavítalo i několik exkurzí z umprumky v uplynulých letech. Stejně jako ony i ta letošní měla štěstí na zkušeného průvodce a tím pádem sofistikovaný výklad.
Večerní návrat do Ústí nad Orlicí završil zasloužený potlesk pro všechny, kdo náročnou dvoudenní exkurzi přichystali. „Ráda bych poděkovala všem studentům za příkladné chování i zpěv českých hitů, kterými nám zpříjemnili zpáteční cestu. Poděkování patří též kolegyním Janě Halbrštátové a Jitce Urcové za pomoc s přípravou zájezdu,“ uzavírá Krčálová.
Foto: Tereza Volfová