Karel IV., nebo Jiří z Poděbrad? Po včerejšku padesát na padesát
Ústí n. O. – Čtvrtek 8. června byl pro ústeckou „umprumku“ ve znamení hned několika akcí v rámci oslav 125 let od založení školy. Od 10 hodin dopoledne se na Mírovém náměstí v rámci akce Město v pohybu – týden dobré pohody představila SŠUP s tradiční prezentací všech svých oborů. Umprumka na rynku přilákala děti z mateřských i základních škol, ale také řadu dalších obyvatel, z nichž mnozí jsou absolventy bývalé „textilky“.
Odpoledne následovala v pořadí už třetí výstava a přednáška v Malé scéně.
Pod radnicí opět plno
Druhou akci čtvrtečního programu hostila Galerie pod radnicí, kde od 16 hodin začala vernisáží výběrová výstava prací studentů, ale také úspěšných absolventů. Akce pojmenovaná příznačně Umprumka vystavuje se v městské galerii koná každoročně, včera se těšila velkému zájmu příznivců umění. Návštěvníky pozdravil kromě ředitele školy Zdeňka Rösslera také vedoucí uměleckých oborů SŠUP Jaroslav Habrman a rovněž vedoucí ateliéru Design produktů a obalů Bohuslav Horák, jehož žáci a absolventi jsou mezi vystavujícími hojně zastoupeni.
v Malé scéně o historických textiliích
Posledním pořadem v rámci nabitého včerejšího programu byla přednáška PhDr. Mileny Bravermanové, která v zaplněném sálu Malé scény prezentovala poznatky z výzkumu textilií v královské hrobce svatovítské katedrály. Část originálního roucha byla totiž před časem nalezena v archivu ústecké školy, kde ve 30. letech byly vyráběny kopie pro Pražský hrad a Národní divadlo. Jistota, že vzácný nález náleží Karlu IV., je po včerejší přednášce jistotou poloviční. Milena Bravermanová, odborná pracovnice oddělení uměleckých sbírek Správy Pražského hradu, k tomu uvedla: „Dříve jsem se klonila k názoru, že roucho skutečně náleželo Karlu IV. Dnes už si tak jistá nejsem, mohlo se jednat také o část pohřebního oděvu Jiřího z Poděbrad. Vidím to tak padesát na padesát.“
Foto: Adam Faltus