Předávání zkušeností ze zahraniční stáže
Přes původní komplikace se nakonec přeci jen podařilo realizovat některé aktivity v rámci projektu MOBILITY. Od 1. do 8. října vyrazilo přibližně čtyřicet učitelů z celého Pardubického kraje do Dánska. Ústeckou umprumku zastupoval MgA. Jiří Fikejz a pro své kolegy ze sboru připravil na poslední říjnový den seminář. Nevylučuje jeho pokračování.
Přiblížil jednak program pobytu: „Bydleli jsme v Roskilde kousek od Kodaně, kde jsme každý den navštívili jednu až tři střední školy. Většinou gymnázia, ale i učiliště, speciální školu pro autisty a hendikepované a školu pro dospělé a imigranty.“
Zaměřil se podrobněji také na samotnou výuku: „Vždy nám odprezentovali jejich systém výuky. Ve třech případech jsme byli i na náslechu v hodině. Z osobních postřehů bych vypíchl vkusně a velkoryse řešené prostory škol. Jsou hodně zvyklí pracovat ve skupinkách mimo třídu. Preferují aktivní přístup k výuce, mají prostě sami zájem o to dostat ze školy co nejvíc. U těch odborných jsou ve škole reálně tak třetinu času, zbytek na praxi ve firmách.“
Vyučující uměleckých předmětů, grafik a také hudebník, přidal i několik osobních postřehů: „Zajímavé je, že do školy může kdokoli do 60 let. Potkali jsme vícero lidí, co si dodělávali nebo předělávali kvalifikaci. Je nutné jednotlivý kurzy zaplatit, ale v případě dokončení studia absolventům prostředky vrátí. Třeba paní s ekonomickým titulem, co v padesáti vyhořela, se rozhodla být raději kovářkou.“
Projekt MOBILITY je součástí Erasmu + a byl realizován díky strukturálním a investičním fondům Evropské unie (Operační program výzkum, vývoj a vzdělávání).
Foto: Jiří Fikejz